Ztracené bednění neboli šalovací tvárnice jsou tvárnice vyráběné z vibrolisovaného betonu, které jsou opatřené vnitřní dutinou pro následné zalití betonovou směsí měkké konzistence. Jejich využití naleznete jak při stavbách, tak rekonstrukcích a značně vám usnadní práci, jelikož výstavba ztraceného bednění je poměrně rychlá a dosáhnete s ní velmi pevné konstrukce.
Využití ztraceného bednění je opravdu mnohostranné. Betonové tvarovky můžete použít jak pro konstrukce nosné (základy, základové stěny, opěrné stěny, nosné stěny), tak i pro konstrukce „nenosné“, jako jsou ploty a dělící stěny. Betonové tvárnice ztraceného bednění však využijete i při budování jímek, bazénů, sklepů a dalších zděných konstrukcí.
Ztracené bednění je ceněno především díky tomu, že je k jeho výrobě používán tradiční materiál, který je ekologicky šetrný a energeticky nenáročný. Betonové tvárnice mají vysokou pevnost, trvanlivost (mrazuvzdornost), výborné akustické vlastnosti a při dobře navržené skladbě tepelného izolantu a betonové šalovací tvárnice mají i výborné tepelně izolační vlastnosti v závislosti na jejich akumulačních schopnostech.
Určitou nevýhodu ztraceného bednění pak představuje malý prostup vodních par a delší doba potřebná k vysychání stavby.
Podle konkrétního místa použití je možné pokládat tvárnice ztraceného bednění buď na sucho, nebo na flexibilní mrazuvzdorné lepidlo. Pokud se betonová tvarovka pokládá na sucho, dochází k zmonolitnění vylitím betonovou směsí a použitím ocelové výztuže, která se klade v horizontálním a vertikálním směru.
První řada tvárnic ztraceného bednění dle rovinnosti podkladní vrstvy se zakládá na cementovou maltu (betonová směs zavlhlé konzistence o maximální frakci kameniva 4 mm) o dostatečné pevnosti. Před zahájením zdění první vrstvy je třeba usadit krajové tvárnice - usazení je ideální provést pomocí nivelačního přístroje, dále natáhnout zednickou šňůru a následně provést usazování dalších tvárnic do betonového lože. Je třeba dbát na to, aby byly všechny tvárnice ve stejné výšce, rovinnost kontrolujte pomocí vodováhy, případně pomocí nivelačního přístroje.
Po založení první vrstvy je možné pustit se do zdění (kladení na sucho) dalších vrstev a dle nutnosti vkládat ocelovou výztuž. Betonáž konstrukce se provádí po vyzdění maximálně čtyř až pěti vrstev. Při zalívání tvárnic betonovou směsí hutněte beton pomocí vhodného ponorného vibrátoru a míru zhutnění na betonu sledujte objevující se záměsovou vodou na povrchu. V této fázi s hutněním přestaňte. Hutnění betonu se provádí z toho důvodu, aby beton zcela vyplnil dutiny betonových tvárnic a ocelová výztuž byla dokonale kryta betonovou směsí. Při betonáži konstrukce se zalívá poslední vrstva (čtvrtá až pátá vrstva) pouze do poloviny, aby bylo možné konstrukčně navázat na další vrstvy. Další postup zdění a betonáže je obdobný.
Systém ztraceného bednění vám přináší rychlou a poměrně snadnou výstavbu, která je přesná, úsporná a s vysokou pevností. Pro kvalitní stavbu ze ztraceného bednění je však nutné dodržovat předepsané technologické postupy. Ať už se pustíte do stavby domu, stavby sklepa, opěrné zdi, stavby bazénu nebo potřebujete plotové tvárnice, betonové tvárnice vzniklé vibrováním betonu se stanou vaším skvělým pomocníkem.